دکتر نگین محبوب » بارداری و زایمان » همه چیز درباره واژینیسموس
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

همه چیز درباره واژینیسموس

واژینیسموس (Vaginismus) یا واژینیسم مشکلی است که برخی زنان با آن مواجه هستند. این مشکل در واقع واکنش خود به خود بدن به ترس از دخول به واژن است. این مشکل باعث می شود که زمان ورود هر چیزی، از جمله آلت تناسلی مردانه، به واژن عضلات به صورت اتوماتیک سفت شوند. این انقباض از رابطه جنسی جلوگیری می کند یا باعث می شود که زن رابطه ای بسیار دردناک را تجربه کند. در این مطلب سعی داریم تا بیشتر با اختلال جنسی واژینیسموس، علائم آن و راه های درمان آن آشنا شویم. با ما همراه باشید.

واژینیسموس

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس (Vaginismus) یا واژینیسم که عموم آن را به نام دخول دردناک نیز می شناسند نوعی اختلال جنسی است که در آن واژن در برابر هر گونه جسم خارجی به صورت غیرارادی و خود به خود منقبض می شود. این انقباض مانع از برقراری رابطه جنسی می شود یا رابطه را بسیار دردناک می کند؛ به همین دلیل زن از برقراری رابطه جنسی ترس دارد. این اختلال می تواند زندگی زناشویی را با مشکل مواجه کند و باعث از بین رفتن اعتماد به نفس زن، ناراحتی و عصبانیت او شود. این اختلال حتی از بارداری هم جلوگیری می کند.

افرادی که با مشکل واژینیسموس یا دخول دردناک مواجهند، در هنگام معاینه نیز با مشکل مواجهند زیرا معاینات لگنی و یا معاینات رحمی در این افراد بسیار دردناک است. در بعضی از زنان این مشکل تنها به رابطه جنسی محدود می شود، یعنی امکان استفاده از کاندوم و تامپون وجود دارد اما نمی توانند رابطه جنسی داشته باشند.

انواع واژینیسموس

واژینیسموس به دو دسته تقسیم می شود:

 • واژینیسموس اولیه: زمانی که هیچ گونه دخول واژینال صورت نگرفته است.
 • واژینیسموس ثانویه: زمانی که یک بار دخول واژینال انجام شده اما دیگر امکان آن وجود ندارد و علت آن می تواند عوامل مختلفی از جمله جراحی و آسیب.

واژینیسموس در بعضی از زنان بعد از یائسگی اتفاق می افتد. زمانی که سطح هورمون استروژن کاهش پیدا می کند، نبودن مادّه روان کننده واژینال و همچنین از بین رفتن حالت کشسانی واژن باعث می شود که مقاربت دردناک، ترس آور یا حتی غیرممکن شود. این امر باعث بروز مشکل واژینیسموس در بعضی زنان می شود.

تفاوت دیسپارونیا با واژینیسموس چیست؟

دیسپارونیا (dyspareunia) یا دیسپارونی واژه پزشکی برای نزدیکی دردناک است و اغلب بسیاری آن را با واژینیسموس اشتباه می گیرند. اما باید گفت که دیسپارونی و واژینیسموس با هم تفاوت دارند. واژینیسموس زیر مجموعه ای از دیسپارونیا است. در واقع دیسپارونیا یک واژه کلی است که برای رابطه جنسی دردناک به کار می رود و زمانی از آن استفاده می شود که زن در بافت مخاطی واژن و یا لایه خارجی آن دچار درد شود. این در حالی است که واژینیسموس انقباض خود به خودی عضلات واژن و گرفتگی آن ها است.

علت دیسپارونیا می تواند وجود کیست، بیماری التهابی لگن یا آتروفی واژن باشد.

علت واژینیسموس چیست؟

هنوز علت واژینیسموس به طور دقیق مشخص نیست اما می تواند با موارد زیر مرتبط باشد:

 • تجربه تجاوز جنسی یا آسیب رسیدن به واژن؛
 • تجربه مقاربت دردناک؛
 • عوامل مربوط به احساسات زن؛
 • آندومتریوز ( رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم)؛
 • خشکی واژن.
واژینیسموس و ناراحتی درد آن

در بعضی از زنان علت مستقیم و اصلی برای این بیماری پیدا نشده است. زمانی که برای درمان واژینیسموس اقدام می کنید، یک متخصص زنان و زایمان خوب ابتدا معاینه بالینی انجام می دهد و از شما در مورد سابقه پزشکی و جنسی سوالاتی می پرسد. بررسی سوابق به دکتر زنان کمک می کند تا علت انقباض واژن را دریابد.

علائم واژینیسموس

انقباض غیرارادی و خود به خودی عضلات واژن اولین علامت ابتلا به واژینیسموس است اما شدت ابتلا در هر زن متفاوت است. در تمامی افراد، تنگ شدن و انقباض واژن، دخول را سخت یا دردناک می کند.

اگر به واژینیسموس مبتلا باشید، نمی توانید انقباض عضلات واژن را کنترل کنید و عضلات به صورت غیرارادی منقبض می شوند.

البته واژینیسموس علائم دیگری نیز دارد که ترس از دخول واژینال یا کاهش میل جنسی نسبت به دخول از جمله آن ها می باشد.

زنانی که با مشکل واژینیسموس مواجهند، اذعان می کنند که در هنگام ورود هر چیزی به واژن سوزش یا درد دارند.

البته باید گفت که واژینیسموس ارتباطی با ارضا شدن ندارد. ممکن است با مشکل واژینیسموس مواجه باشید اما با رابطه جنسی دهانی یا خودارضایی به اوج لذت جنسی برسید.

علائم واژینیسموس

راه تشخیص واژینیسموس توسط متخصص زنان

زمانی که به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنید، ابتدا شرح حالی گرفته می شود و سوالات زیر را از شما می پرسد:

 • ابتدا چه زمانی متوجه مشکل شدید؟
 • هر چند وقت یک بار این اتفاق برایتان می افتد؟
 • چه چیزی این مشکل را تشدید می کند؟

معمولاً پزشک در مورد تجربه ارتباط های جنسی از شما سوال می کند که این سوالات شامل تجربه تجاوز جنسی و مورد آزار قرار گرفتن نیز می باشد. به طور کلی برای تشخیص دقیق و درمان نیاز به معاینات لگنی است. اگر زنی با مشکل واژینیسموس مواجه باشد، در زمان معاینات لگنی نگران و مضطرب می شود و می ترسد. بهترین متخصص زنان زمانی که متوجه شود با مشکل واژینیسموس مواجه هستید، معاینه را به آرامی هر چه ممکن انجام خواهد داد و یا گاهی از شما می خواهد خودتان کمک کنید تا ابزارهای پزشکی به داخل واژن بروند تا معاینه راحت تر انجام شود.

در معاینه، متخصص زنان وجود هر گونه عفونت یا زخم را بررسی خواهد کرد. اگر مشکل فرد واژینیسموس باشد، هیچ گونه علت فیزیکی برای انقباض عضلات واژن وجود ندارد و پزشک علل دیگری برای علائم شما پیدا خواهد کرد.

درمان قطعی واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس یک اختلال جنسی قابل درمان است. درمان معمولاً با آموزش و مشاوره همراه است و در کنار آن درمان های دیگری نیز وجود دارد. در ادامه به بررسی راه های درمان این مشکل می پردازیم:

1.     مشاوره و سکس تراپی

دختر غمگین

برای درمان واژیینسم، یکی از موثرترین راه ها مراجعه به یک متخصص و سکس تراپیست برای درمان مشکلاتی است که ریشه در اختلالات روحی و روانی دارند. اگر مشکل واژینیسموس علت فیزیکی داشته باشد، متخصص زنان با راه های مناسب مشکل را درمان می کند اما اگر انقباض های واژینال غیرارادی باشد و به مشکلات روحی فرد مرتبط باشد، حتماً باید درمان به کمک روانشناس خوب انجام شود.

گاهی نیاز است که برای رفع مشکل، آموزش ها و مشاوره ها به زوجین همزمان ارائه شود؛ آموزش هایی مانند نحوه صحیح برقراری رابطه جنسی و معاشقه صحیح پیش از دخول.

2.     پروتز درمانی

گاهی به تشخیص متخصص زنان برای گشاد کردن واژن و کاهش درد و درمان واژینیسموس از پروتزهای مخصوص استفاده می شود. این کار باید توسط یک متخصص زنان و زایمان مجرب انجام شود.

3.     استفاده از لوبریکانت و ژل های مرطوب کننده

ژل های لوبریکانت یا روان کننده کمک می کند تا افرادی که با مشکل خشکی واژن مواجهند، با روان تر شدن واژن دخول راحت تر انجام شود. خشکی واژن یکی از مهم ترین علل بروز واژینیسموس است که با درمان آن مشکل حل خواهد شد.

4.     استفاده از آب گرم برای آرام شدن عضلات

یکی از راه های موثر برای آرامش یافتن حین رابطه جنسی، نشستن به مدت 15 تا 20 دقیقه در وان آب گرم پیش از مقاربت کمک می کند تا عضلات لگن و واژن شل شود و رابطه جنسی بهتر و بدون درد و ترس داشته باشید.

5.     ورزش کگل

تمرینات کگل کمک می کند تا زن کنترل بیشتری بر ماهیچه های کف لگن خود داشته باشد. این تمرینات باعث می شود تا ماهیچه های کف لگن فشرده و سپس آزاد شود و به این ترتیب عضلات کف لگن را تقویت می کند. انجام حداقل 4 ماه تمرین کگل نتایج بسیار خوبی بر درمان واژینیسموس خواهد داشت.

6.     تزریق بوتاکس به واژن

همان طور که می دانید سم بوتولینوم که با نام تجاری بوتاکس عرضه می شود، با تزریق به عضلات ناحیه خاص باعث فلج شدن موقت عضلات می شود. با تزریق بوتاکس به واژن، عضلات این ناحیه فلج می شود و مشکل واژینیسم درمان خواهد شد. این تزریق معمولاً هر 6 ماه یا هر 12 ماه یک بار باید تمدید شود تا واژینیسموس برای همیشه درمان شود.

7.     درمان آندومتریوز

آندومتریوز اختلالی است که در آن  بافت داخل رحم در قسمت بیرون از رخم رشد می کند و همین امر باعث می شود که رابطه جنسی بسیار دردناک شود. با جراحی و برداشتن این بافت اضافی، واژینیسموس درمان خواهد شد.

8.     جراحی بزرگ کردن واژن

گاهی بنا بر تشخیص متخصص زنان واژن به دلایل مختلف از جمله سابقه جراحی قبلی مسدود شده است. به کمک جراحی، واژن بزرگ می شود و واژینیسم درمان خواهد شد.

9.     آر اف واژن  

بهترین و موثرترین روش درمان واژینیسم روش RF واژن است که به کمک دستگاهی با همین نام انجام می شود. دستگاه RF به کمک امواج الکترومغناطیسی کار می کند؛ این امواج به عضلات واژن تابیده می شوند و بافت واژن را تغییر می دهند و اختلال واژینیسم را درمان می کنند. در واقع دستگاه آر اف باعث شل شدن عضلات واژن می شود و به این ترتیب واژینیسموس را درمان می کند. RF به دلیل مزایای زیر بهترین روش درمان واژینیسموس شناخته شده است:

 • درمان قطعی واژینیسموس شدید و قدیمی؛
 • درمان سریع و موثر در تعداد جلسات کم؛
 • بدون هیچ گونه عارضه؛
 • بهبودی و تغییر واضح بعد از یک جلسه درمان؛

بعد از درمان واژینیسموس با RF دیگر نیازی به انجام تمرین کگل نخواهید داشت.

بهترین دکتر زنان تهران برای درمان واژینیسموس

واژینیسموس اختلالی است که می تواند زندگی زناشویی و همچنین زندگی طبیعی یک زن را با مشکل مواجه کند. اگر در مراحل اولیه برای درمان این مشکل اقدام کنید، خیلی زود نتایج مطلوب را دریافت خواهید کرد. فراموش نکنید که هر گونه اختلال زنان باید توسط بهترین متخصص زنان و زایمان انجام شود تا مشکل به صورت ریشه ای و به شیوه ای صحیح درمان شود. یک متخصص خوب زنان با تشخیص صحیح علت واژینیسموس بهترین شیوه برای درمان را به کار خواهد بود. در نتیجه، پیش از هر گونه اقدام، به خوبی تحقیق و بررسی کنید تا یک متخصص خوب و حرفه ای را برای درمان انتخاب کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب به طور کامل به بررسی واژینیسموس یا دخول دردناک پرداختیم و با علل و نشانه های آن آشنا شدیم. برای درمان این مشکل راه های گوناگونی از جمله RF، ورزش کگل، مشاوره و آموزش و جراحی بزرگ کردن واژن وجود دارد که تمامی این روش ها باید به کمک بهترین متخصص زنان و زایمان انجام شود تا نتیجه مطلوب دریافت شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 33 میانگین: 3.9]
دکتر نگین محبوب

دکتر نگین محبوب

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، اعمال زیبایی و ترمیمی زنان، دستگاه لیزر مونالیزا، تعیین جنسیت، درمان نازایی و IUI، مراقبت های بارداری،کرایو(فریز) زخمهای دهانه رحم،درمان زگیل و تبخال تناسلی، پریناتولوژی و لابیا پلاستی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
راهنمای کامل لیفت و تنگ کردن واژن با نخ

راهنمای کامل لیفت و تنگ کردن واژن با نخ

با پیشرفت علم پزشکی در حوزه زیبایی و افزایش میل به زیبایی در میان تمامی افراد، هر روز با تکنیک های جدیدی در حوزه زیبایی رو به رو می شویم. زنان، آگاه تر از گذشته، به دنبال راه های زیبایی بیشتر حتی در...

هیستروسکوپی، روشی درمانی یا تشخیصی؟

هیستروسکوپی، روشی درمانی یا تشخیصی؟

گاهی ممکن است در برخی از خانوم ها مشکلات رحمی از جمله عفونت و یا خونریزی های غیر طبیعی و.. به وجود بیاید، درصورت بروز چنین مشکلاتی نیاز است تا پزشک داخل رحم را ببیند و آن را بررسی کند، یکی از راه...

یائسگی، از مشکلات تا درمان

یائسگی، از مشکلات تا درمان

دوران یائسگی مرحله جدیدی در زندگی خانم ها محسوب می شود. این دوره که با پایان یافتن سیکل قاعدگی آغاز می گردد، یک مشکل سلامتی به حساب نمی آید، اما از آن جایی که با تغییرات هورمونی و یا دیگر عوامل...

غربالگری دوران بارداری

غربالگری دوران بارداری

یکی از حساس ترین دوران زندگی هر فردی، دوران بارداری او می باشد. زن و شوهر در این زمان دغدغه های زیادی در مورد سلامت فرزند خود دارند. آزمایش های زیادی در این دوران وجود دارد که به وسیله ی آن ها می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *