دکتر نگین محبوب » بارداری و زایمان » در این شرایط زایمان سزارین انجام دهید!
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

در این شرایط زایمان سزارین انجام دهید!

یکی از مهم ترین روش هایی که در انجام زایمان بکار گرفته می شود عمل زایمان سزارین است. در واقع انجام جراحی برای تولد جنین از دیرباز مورد توجه بسیاری از زنان و مادران باردار بوده است و در طول چند دهه اخیر اقبال زیادی نسبت به این روش نشان داده شده است. علیرغم اینکه این روش سال هاست انجام می شود و بسیاری از زنان از این طریق کودک خود را متولد می کنند، اما همچنان سوالاتی در این زمینه مطرح می شود و زنان با نگرانی و دغدغه پرسش هایی را مطرح می سازند  تا بتوانند اطلاعات دقیقی در این زمینه داشته باشند.

در ادامه این نوشتار، مهم ترین و پرتکرار ترین سوالاتی که در زمینه سزارین وجود دارد را گردآوری کرده ایم تا اطلاعاتی دقیق و جزئی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

 

از مهم ترین نکاتی که در زمینه زایمان سزارین وجود دارد این است که جراحی سزارین حتما باید از سوی بهترین متخصص زنان و زایمان انجام شود.

 

زایمان سزارین چیست؟

در این روش زایمان غیرطبیعی، متخصص زنان و زایمان تلاش می کند تا با بهترین امکانات و برنامه ریزی دقیق برای تولد جنین اقدام کند.  اگر مادر به هر دلیلی نتواند به صورت زایمان طبیعی فرزند خود را به دنیا آورد، متخصص تصمیم به انجام عمل سزارین می گیرد.

عمل سزارین چگونه انجام می شود؟

در مورد مراحل عمل سزارین باید گفت که این نوع زایمان به 4 مرحله تقسیم می شود:

 • بیهوشی : بیهوشی در عمل سزارین به دو صورت بیهوشی موضعی و بیهوشی عمومی انجام می شود. اگر بیمار موافقت خود را اعلام کند، متخصص زنان و زایمان با بی حسی منطقه جراحی، کودک را به دنیا می آورد. بی حسی موضعی در زایمان سزارین به صورت اپیدورال و اسپینال با تزریق در نزدیکی ستون فقرات صورت می گیرد. در بی حسی موضعی مادر بیدار است اما در ناحیه شکم و پاها بی حس است. اگر مادر موافق بیهوشی موضعی نباشد، بیهوشی به صورت کامل انجام می شود که می تواند خطرات بیشتری برای مادر و نوزاد داشته باشد. داروهایی که در این نوع بیهوشی به کار می رود می تواند بر نوزاد تاثیر نامناسب بگذارد.
 • برش پوست: در مرحله دوم برش پوست آغاز می شود. متخصص زنان بر اساس تشخیص خود برش افقی یا عمودی را انتخاب می کنند. این برش در فاصله 2.5 سانتی متر مانده به خط رویش موی شرمگاه ایجاد می شود. معمولاً جراح برش را به صورت افقی انجام می دهد اما اگر جنین در شرایط نامناسبی قرار داشته باشد، برای دسترسی سریعتر به رحم از برش عمودی استفاده می شود.
 • برش رحم : در مرحله سوم، برای بیرون آوردن جنین، برشی به صورت عمومی یا افقی، بر حسب اندازه جنین، موقعیت جفت یا وجود فیبروم روی رحم ایجاد می شود. سپس جنین از رحم خارج می شود. جفت نیز در همین مرحله از رحم بیرون آورده می شود.
 • بخیه: در مرحله آخر ،برش ایجاد شده به کمک بخیه بر روی پوست شکم بسته می شود. بخیه های مورد استفاده از نوع بخیه های جذبی است.

بعد از تولد نوزاد، مادر به اتاق ریکاوری می رود و بعد از آن که تاثیر داروی بیهوشی از بین رفت، مادر شروع به راه رفتن و مصرف مایعات می کند.

مدت زمان عمل سزارین چقدر است؟

مدت زمان عمل سزارین از زمان ورود به اتاق عمل تا به دنیا آمدن نوزاد بین 10 تا 15 دقیقه است.

چه زمانی عمل سزارین انجام می شود؟

عمل زایمان سزارین به طور کلی به دو دلیل انجام می شود:

 • در برخی از موارد زنان به دلیل ترسی که از انجام زایمان طبیعی دارند به این روش اقبال نشان می دهند و از بهترین متخصص زنان و زایمان می خواهند که برای زایمان این روش را به کار بندند.
 • در پاره ای از موارد به دلیل شرایط خاصی که مادران باردار یا جنین دارد متخصص تشخیص می دهد که حتما باید روش سزارین بکارگرفته شود. برای مثال بیماری مادر یا جنین یا شرایط فیزیکی جنین.

در چه شرایطی عمل سزارین ضروری است؟

گاهی در برخی از موارد، متخصص زنان و زایمان تشخیص می دهد که زایمان طبیعی امکان پذیر نیست و باید زایمان به صورت سزارین انجام بگیرد. این شرایط عبارتند از:

 • مادر در زایمان یا زایمان های قبلی سزارین کرده باشد؛
 • زمانی که متخصص متوجه شود که جنین در رحم مدفوع کرده است؛
 • مشکل جفت سر راهی
 • وجود مشکل عروق سر راهی
 • بیرون زدن بند ناف جنین از رحم مادر
 • سندروم دیسترس جنینی در بعد از هفته 24 بارداری
 • ابتلا به تبخال تناسلی
 • دیستوشی زایمان
 • ابتلای مادر به دیابت
 • جنین با وزن بیش از 4.5 کیلوگرم
 • اختلالات رحمی مادر (مانند رحم دو شاخ)
 • مادران مبتلا به بیماری های آمیزشی از جمله ایدز

مزایای زایمان سزارین

واقعیتی که وجود دارد این است که این شیوه تولد جنین همانطور که در بخش قبلی ذکر شد در مواردی برای زنان ضروری می شود و تولد جنین از کانال طبیعی امکان پذیر نخواهند بود یا اگر زایمان طبیعی انجام شود می تواند موجب بروز خطر برای سلامت جنین با مادر شود.

بنابراین مهم ترین مزیتی که روش زایمان سزارین دارد این است که بهترین روش جایگزین برای زایمان طبیعی در مواردی است که جان مادر و جنین در خطر است.

عوارض زایمان سزارین

 • در کنار تمامی مزیت هایی که روش زایمان دارد، می تواند موجب بروز عارضه هایی باشد که از میان آن ها می توان به عفونت در زنان اشاره کرد. زنانی که به شیوه زایمان سزارین کودک خود را متولد کرده اند احتمال اینکه با عفونت های واژینال و رحمی روبرو شوند بسیار زیاد است، به خصوص اگر زایمان نزد متخصص زنان و زایمان خوب انجام نشود.
 • دوره بهبودی بعد از زایمان سزارین طولانی تر است. از این رو مدت زمان بیشتری را برای استراحت باید زمان بگذارند.
 • در زایمان سزارین میزان خونریزی بیشتر خواهد بود از این روز زنانی که زایمان سزارین داشته اند حتما باید مراقبت های تغذیه ای بیشتری داشته باشند تا خون از دست رفته موجب ضعف بدنی و سایر مشکلات بدنی دیگر نباشد.

بهترین متخصص زنان و زایمان برای سزارین

از مهم ترین نکاتی که در زمینه زایمان سزارین وجود دارد این است که جراحی سزارین حتما باید از سوی بهترین متخصص زنان و زایمان انجام شود تا نتیجه جراحی با مشکلاتی خاص همراه نباشد. از میان ویژگی های یک متخصص زنان و زایمان خوب برای سزارین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن تجربه و مهارت در عمل سزارین
 • داشتن توانمندی علمی و عملی در حوزه زنان و زایمان
 • اخلاق حرفه ای
 • داشتن صبر و حوصله در پاسخگویی

 سخن پایانی

در بسیاری از موارد، انتخاب شیوه زایمان تبدیل به دغدغه ای اصلی برای زنان و مادران باردار می شود. در این شرایط نمی دانند که دقیقا با چه روشی زایمان داشته باشند.

توصیه ما این است که اگر حق انتخاب دارید و می توانید انتخاب کنید تلاش کنید که با بهترین متخصص زنان و زایمان مشورت کنید و در نهایت با توجه به صحبت ها و شرایط جسمانی خودتان شیوه زایمان را برگزینید.

البته این نکته را در خاطر داشته باشید که در مواردی به دلیل شرایط وخیمی که در جریان زایمان پیش می آید، ناگزیر هستید روش زایمانی که از سوی بهترین متخصص زنان و زایمان تعیین می شود را انجام دهید.

 

با تشکر از توجه شما
دکتر نگین محبوب، متخصص زنان، زایمان، نازایی و جراح زیبایی زنان در تهران

 

مقالات مرتبط

با زایمان طبیعی بیشتر آشنا شویم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 40 میانگین: 3.5]
دکتر نگین محبوب

دکتر نگین محبوب

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، اعمال زیبایی و ترمیمی زنان، دستگاه لیزر مونالیزا، تعیین جنسیت، درمان نازایی و IUI، مراقبت های بارداری،کرایو(فریز) زخمهای دهانه رحم،درمان زگیل و تبخال تناسلی، پریناتولوژی و لابیا پلاستی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
راهنمای کامل لیفت و تنگ کردن واژن با نخ

راهنمای کامل لیفت و تنگ کردن واژن با نخ

با پیشرفت علم پزشکی در حوزه زیبایی و افزایش میل به زیبایی در میان تمامی افراد، هر روز با تکنیک های جدیدی در حوزه زیبایی رو به رو می شویم. زنان، آگاه تر از گذشته، به دنبال راه های زیبایی بیشتر حتی در...

هیستروسکوپی، روشی درمانی یا تشخیصی؟

هیستروسکوپی، روشی درمانی یا تشخیصی؟

گاهی ممکن است در برخی از خانوم ها مشکلات رحمی از جمله عفونت و یا خونریزی های غیر طبیعی و.. به وجود بیاید، درصورت بروز چنین مشکلاتی نیاز است تا پزشک داخل رحم را ببیند و آن را بررسی کند، یکی از راه...

یائسگی، از مشکلات تا درمان

یائسگی، از مشکلات تا درمان

دوران یائسگی مرحله جدیدی در زندگی خانم ها محسوب می شود. این دوره که با پایان یافتن سیکل قاعدگی آغاز می گردد، یک مشکل سلامتی به حساب نمی آید، اما از آن جایی که با تغییرات هورمونی و یا دیگر عوامل...

غربالگری دوران بارداری

غربالگری دوران بارداری

یکی از حساس ترین دوران زندگی هر فردی، دوران بارداری او می باشد. زن و شوهر در این زمان دغدغه های زیادی در مورد سلامت فرزند خود دارند. آزمایش های زیادی در این دوران وجود دارد که به وسیله ی آن ها می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. سلام من ۲۵ سالمه ۳ سال پیش حاملگی خارج از رحمی داشتم بخاطر خون ریزی داخلی دکتر یکی از لوله های فالوب رو با روش عمل بیهوشی برداشت.میخواستم بدونم زایمان بعدی من به صورت طبیعی خواهد بود یا سزارین؟!

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *