دکتر نگین محبوب » بارداری و زایمان » درمان ناباروری با روش IVF
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان ناباروری با روش IVF

داشتن فرزند برای بسیاری از زوجین لذت بخش ترین بخش زندگی است اما این موهبت گاهی برای زوجین دغدغه می شود زیرا یکی از آن ها یا هر دو امکان باروری ندارند. به همین دلیل برای درمان ناباروری خود اقدام می کنند تا به کمک بهترین روش درمان ناباروری مشکل را حل کنند. یکی از روش های درمان ناباروری، روش IVF یا لقاح خارج از رحم است. اما تا چه حد با این روش درمان ناباروری آشنایی دارید؟ روند درمان آی وی اف چگونه است؟ بهترین دکتر زنان تهران برای درمان با روش IVF چه کسی است؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر این روش بپردازیم.

نازایی چیست؟

پیش از آن که به سراغ درمان ناباروری برویم، ابتدا نگاهی به تعریف ناباروری داشته باشیم. نازایی یا ناباروری وضعیتی است که زوجین با وجود برقراری حداقل 2 سال رابطه جنسی مکرر و مداوم و بدون استفاده از لوازم پیشگیری از بارداری، موفق نشده اند که فرزندی داشته باشند.

این وضعیت ممکن است هم در زن و هم در مرد و یا در یکی از آن ها وجود داشته باشد. به همین دلیل، برای تشخیص علت ناباروری نیاز است تا زوجین هر دو برای درمان و تشخیص اقدام کنند. علل نازایی در زنان متفاوت است و با توجه به علت آن روش های مختلفی از جمله درمان با iui و درمان با ivf تجویز می شود. در نوشته های پیشین درباره درمان با روش IUI صحبت کردیم. در ادامه با روش IVF در درمان نازایی آشنا خواهیم شد.

IVF چیست؟

لقاح خارج  از رحمی (IVF)، یکی از روش موجود برای کمک به  زوج های ناباور است. هنگام  IVF  تخمک از تخمدان های خانم ها خارج شده و در آزمایشگاه با اسپرم باور می شود. تخمک باور شده، جنین نام دارد و سپس جنین برای رشد و نمو به رحم باز می گردد.

این کار می تواند با استفاده از تخمک های شما و اسپرم همسرتان، یا تخمک و اسپرم اهدایی انجام شود.

چه کسانی می توانند درمان ناباروری با IVF انجام دهند؟

موسسه ملی سلامت و مراقبت، دستور العمل هایی را برای کسانی که خواهان انجام این کار هستند، ارائه داده است.

این دستور العمل ها توصیه می کنند که IVF  باید برای خانم های زیر 43 سال که به مدت 2 سال از طریق رابطه جنسی منظم و  بدون روش های جلوگیری اقدام به بارداری کرده اند و یا 12 دوره لقاح مصنوعی داشته اند، انجام شود.

اگر برای بارداری مشکلی دارید، باید با بهترین متخصص نازایی مشورت کنید تا با بررسی وضعیت شما و همسرتان بهترین راه درمان نازایی را برایتان تجویز نماید.

مراحل انجام IVF چیست؟

درمان ناباروری با IVF  شامل 6 مرحله است که 4 هفته تا 6 هفته طول می کشد:

مراحل IVF
 1. قطع سیکل قاعدگی: سیکل قاعدگی با مصرف دارو قطع می شود تا درمان آغاز شود.
 2. تحریک تخمک گذاری: تخمدان ها با مصرف دارو تحریک می شوند تا تخمک بیشتری تولید شود.
 1. بررسی روند رشد و پیشرفت تخمک ها: اسکن اولتراسوند برای بررسی رشد تخمک ها انجام می شود و از دارو برای کمک به رشد آن ها استفاده می شود.
 2. جمع آوری تخمک ها یا پانکچر: متخصص زنان سوزنی را از طریق واژن داخل تخمدان ها قرار می دهد تا تخمک ها را به کمک آن بردارد. این مرحله در کلینیک و توسط متخصص انجام می شود. این کار با کمک بیهوشی خفیف و با استفاده از مسکن و آرام بخش انجام می شود و هیچ دردی در طول درمان حس نخواهد شد. معمولاً همزمان با تخمک گیری از زن، نمونه اسپرم مرد نیز جمع آوری می شود.
 3. بارور شدن تخمک ها: برای چند روز تخمک ها را  با اسپرم لقاح می دهند تا اجازه باروری داشته باشند.
 4. قرار دادن تخمک های بارور شده در داخل رحم: یک تا دو تخمک بارور (جنین) داخل رحم قرار می گیرد.

درصد موفقیت IVF چقدر است؟

میزان موفقیت درمان ناباروری با IVF به دو عامل بستگی دارد:

 1. سن زن: زنان جوان احتمال بیشتری برای موفقیت باروریشان وجود دارد. IVF عمدتا برای خانم های بالای 42 سال توصیه نمی شود، زیرا احتمال بارداری موفقیت آمیز بسیار کمتر است.
 2. علت ناباروری

خوشبختانه، با پیشرفت علم پزشکی، پیشرفت‌هایی در حوزه درمان با ivf حاصل شده است. داشتن وزن متعادل و پرهیز از مصرف الکل، کافئین و عدم استعمال دخانیات شانستان را  برای داشتن فرزند با استفاده از IVF  بهبود می بخشد.

مزایای درمان نازایی با IVF چیست؟

 • این روش برای زنانی که با مشکل بسته بودن لوله های فالوپ، چسبندگی لوله ها یا اعضای لگنی مواجهند، روشی موثر و موفقیت آمیز محسوب می شود.
 • در این روش می توان از تخمک یا اسپرم اهدا شده برای باروری استفاده کرد؛
 • در این روش از بهترین و باکیفیت ترین تخمک و اسپرم زوجین استفاده می شود و به همین دلیل شانس بارداری در آن بالا است.
درمان با لقاح خارج از رحم

خطرات احتمالی IVF چیست؟

اگرچه شانس فرزندآوری با این روش بسیار بالا است اماIVF  همیشه  منجر به بارداری  نمی شود و این موضوع می تواند از نظر جسمی و روحی  طاقت فرسا باشد. برخی عوارض جانبی عبارتند از:

–           عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو در طول درمان، مانند گرگرفتگی و سردرد؛

–           چند قلوزایی(مانند دو قلو یا سه قلو) که می تواند برای مادر و فرزندان خطرناک باشد؛

–           حاملگی خارج از رحم جایی که جنین به جای رحم در لوله های رحمی رشد می کند؛

–           سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (ohss) که تخمک ها بیشتر از حد طبیعی در تخمدان تولید می شوند.

از سوی دیگر، بعد از جمع آوری تخمک، در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر با پزشک خود مشورت نمایید:

 • تب شدید و بالای ۳۸ درجه؛
 • خونریزی شدید از واژن
 • احساس درد و سوزش در هنگام ادرار
 • تورم یا درد شدید در ناحیه شکم

مراقبت‌های بعد از  درمان نازایی با IVF

بعد از جمع آوری تخمک، زن یک تا دو ساعت در بیمارستان می ماند و سپس مرخص خواهد شد. دکتر زنان داروهایی را تجویز می کند تا از بروز عفونت جلوگیری شود و همچنین رحم آمادگی لازم برای لانه گزینی را داشته باشد. پنج روز پس از تخمک گیری، روند انتقال جنین انجام می شود و برای اطمینان از موفقیت IVF دو هفته بعد نیاز به یک آزمایش خون است. برای افزایش شانس موفقیت برای باروری بعد از انتقال جنین موارد زیر را رعایت کنید:

 • به مدت 24 ساعت به طور کامل استراحت کنید؛
 • بعد از 24 ساعت می توانید به فعالیت های روزمره خود بپردازید؛
 • از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید؛
 • از انجام فعالیت های سنگین مانند دویدن و ورزش کردن خودداری کنید؛
 • تا زمانی که پزشکتان اجازه نداده است، از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

بهترین دکتر زنان تهران برای درمان با روش IVF

برای درمان ناباروری حتماً باید به یک متخصص زنان حاذق مراجعه کنید تا در درمان این اختلال مهارت کافی داشته باشد. پزشکان زیادی در حوزه زنان و زایمان در شهرهای بزرگ به خصوص تهران فعالیت دارند اما همه آن ها در این درمان مهارت کافی ندارند. پیش از شروع درمان، به خوبی تحقیق و بررسی کنید تا بتوانید یک دکتر زنان خوب برای روند درمان خود انتخاب کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی داشتیم تا به طور کامل به بررسی درمان نازایی با IVF یا لقاح خارج از رحم بپردازیم و با مزایا و معایب آن آشنا شویم. این روش درمانی اگر توسط یک متخصص درمان نازایی خوب انجام شود، احتمال موفقیت آن بسیار بالا خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 1.3]
دکتر نگین محبوب

دکتر نگین محبوب

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، اعمال زیبایی و ترمیمی زنان، دستگاه لیزر مونالیزا، تعیین جنسیت، درمان نازایی و IUI، مراقبت های بارداری،کرایو(فریز) زخمهای دهانه رحم،درمان زگیل و تبخال تناسلی، پریناتولوژی و لابیا پلاستی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
راهنمای کامل لیفت و تنگ کردن واژن با نخ

راهنمای کامل لیفت و تنگ کردن واژن با نخ

با پیشرفت علم پزشکی در حوزه زیبایی و افزایش میل به زیبایی در میان تمامی افراد، هر روز با تکنیک های جدیدی در حوزه زیبایی رو به رو می شویم. زنان، آگاه تر از گذشته، به دنبال راه های زیبایی بیشتر حتی در...

هیستروسکوپی، روشی درمانی یا تشخیصی؟

هیستروسکوپی، روشی درمانی یا تشخیصی؟

گاهی ممکن است در برخی از خانوم ها مشکلات رحمی از جمله عفونت و یا خونریزی های غیر طبیعی و.. به وجود بیاید، درصورت بروز چنین مشکلاتی نیاز است تا پزشک داخل رحم را ببیند و آن را بررسی کند، یکی از راه...

یائسگی، از مشکلات تا درمان

یائسگی، از مشکلات تا درمان

دوران یائسگی مرحله جدیدی در زندگی خانم ها محسوب می شود. این دوره که با پایان یافتن سیکل قاعدگی آغاز می گردد، یک مشکل سلامتی به حساب نمی آید، اما از آن جایی که با تغییرات هورمونی و یا دیگر عوامل...

غربالگری دوران بارداری

غربالگری دوران بارداری

یکی از حساس ترین دوران زندگی هر فردی، دوران بارداری او می باشد. زن و شوهر در این زمان دغدغه های زیادی در مورد سلامت فرزند خود دارند. آزمایش های زیادی در این دوران وجود دارد که به وسیله ی آن ها می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *