دکتر نگین محبوب » بیماری های زنان » خشکی واژن و معرفی بهترین راه برای درمان
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

خشکی واژن و معرفی بهترین راه برای درمان

یکی از مشکلات شایع زنان خشکی واژن است که معمولاً با افزایش سن و تغییرات هورمونی به وجود می آید و مشکلات بسیاری برای زنان به وجود می آورد که مهم ترین آن ها کاهش میل جنسی و درد در هنگام رابطه است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به طور کامل در مورد موضوع خشکی واژن و راه های درمان آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

خشکی واژینال

مختصری در مورد خشکی واژن

یکی از مشکلات رایج در میان زنان که ممکن است در هر سنی، حتی در خانم های جوان هم اتفاق بیفتد، مشکل خشکی واژن است. بسیاری تصور می کنند که خشکی واژن فقط در دوران یائسگی اتفاق می افتد اما این تصور اشتباه است. از دست دادن رطوبت واژن فعالیت های جنسی زن را تحت تاثیر قرار می دهد زیرا باعث احساس درد در هنگام رابطه جنسی می شود.

مرطوب بودن ناحیه واژینال کمک می کند که دیواره های واژن حالت لغزندگی داشته باشند و در نتیجه دخول به راحتی و بدون درد انجام شود. زمانی که رابطه جنسی برقرار می شود، جریان خون در ناحیه تناسلی افزایش پیدا می کند و به همین دلیل ترشحات افزایش پیدا می کند. این ترشحات نقش لوبریکانت را دارند و مانع از ایجاد درد می شوند.

مرطوب بودن واژن در زمان نزدیکی برای لذت بردن از یک رابطه جنسی امری ضروریست. رطوبت واژن به این دلیل است که به طور طبیعی یک لایه نازک از یک ماده شفاف دیواره واژن را پوشانده است و باعث لغزندگی آن می شود. در هنگام یک رابطه جنسی جریان خون در دستگاه تناسلی افزایش پیدا می کند و این امر باعث افزایش ترشحات و لغزندگی بیشتر واژن می شود.

علت اصلی خشکی واژن کاهش میزان تولید استروژن در خانم ها است که باعث بروز آتروفی واژینال می شود؛ یعنی واژن نازک و کوچک می شود و لغزندگی دیواره آن کاهش می یابد.

علت های ابتلا به خشکی واژن در بانوان

خشکی واژن یکی از علل فیزیولوژیکی می‌باشد که بانوان با افزایش سن با آن رو به رو خواهند شد. تغییرات هورمونی در دوره های مختلف زندگی، عوارض جانبی دارو های هورمونی و کشیدگی و روند پیری پوست از مهمترین عوامل خشکی واژن بشمار می‌روند. موارد دیگری مانند استفاده متعدد از ژیلت ها و لباس های زیر بی کیفیت نیز در به وجود آمدن این مورد موثر هستند. خوشبختانه امروزه راه های متعددی برای درمان این عارضه وجود دارد که بانوان می‌توانند از آن ها بسته به شرایط خود بهره ببرند.

علائم و نشانه های خشکی واژینال و آتروفی واژن

خشکی واژینال علائم مختلفی دارد که مهم ترین آن ها عبارت است از:

 • احساس سوزش یا ناراحتی در قسمت دهانه واژن
 • احساس ناراحتی یا درد در هنگام رابطه جنسی
 • حساسیت یا خارش در ناحیه واژن
 • احساس سوزش در زمان ادرار یا مشکلات ادراری دیگر
 • ترشحات ناگهانی از واژن یا ترشحات غیرعادی
 • خونریزی غیرعادی

علاوه بر این، مشکل خشکی واژن می تواند سختی های دیگری مانند موارد زیر را نیز به همراه داشته باشد:

 • عفونت که عموماً عفونت های قارچی یا باکتریایی هستند.
 • مشکل در روابط زناشویی و ارتباط با همسر
 • تنفر از برقرار رابطه جنسی
 • کاهش اعتماد به نفس
 • مشکل در ارضا شدن
 • کاهش میل جنسی
 • زخم یا جراحت
علائم خشکی واژن

یائسگی تنها دلیل خشکی واژن است؟

استروژن ها هورمون های جنسی زنانه ای هستند که از تخمدان ها ترشح می شوند و باعث حفظ لغزندگی بافت واژن می شوند. زمانی که سطح این هورمون کاهش می یابد، بافت واژن کوچک و دیواره های آن نازک می شود و به همین دلیل خشکی واژینال اتفاق می افتد.

سطح استروژن بعد از یائسگی کاهش چشمگیری پیدا می کند و به همین دلیل است که خشکی واژن در این برهه از زندگی زنان بیشتر مشاهده می شود. اما عوامل دیگر هم هستند که در کاهش هورمون های جنسی زنانه و در نتیجه خشکی واژینال نقش دارند. از مهم ترین علل خشکی واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خشکی واژن می تواند بعد از زایمان یا حتی در دوران شیردهی هم اتفاق بیفتد زیرا سطح استروژن در این دوران کاهش پیدا می کند.
 • مصرف برخی داروها مانند داروهایی که برای درمان سرطان سینه، آندومتریوز، فیبرم یا درمان ناباروری استفاده می شود؛
 • استفاده از صابون یا شوینده های نامناسب یا لوسیون های معطر.
 • اختلال در سیستم ایمنی بدن و ضعیف بودن آن؛
 • بیماری خود ایمنی مانند سندرم شوگرن؛
 • اعتیاد به الکل یا مواد مخدر؛
 • فعالیت بدنی شدید؛
 • برداشتن تخمدان ها
 • واژینیت آتروفیک؛
 • استرس شدید؛
 • شیمی درمانی؛
 • افسردگی؛

آیا خشکی واژن قبل از یائسگی خطرناک است؟

این عارضه در هر رده سنی یا هر دورانی ممکن است رخ دهد. دوره یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی بسیاری که داراست ناخودآگاه کمی خشکی وازن برای فرد به همراه دارد و زمانی که شخص قبل از یائسگی به این عارضه مبتلا شود، قطعا حین یائسگی این مورد تشدید می‌شود و آزار و کلافگی بسیاری به همراه دارد.

توقف خشکی واژن هنگام دوران قاعدگی

دوران قاعدگی به تنهایی دوران کلافه کننده و تنش زایی برای بانوان می‌باشد حتی با این مزیت که نشان دهنده سلامتی خانم ها محسوب می‌شود. حال بسیاری از خانم ها در این حین به عارضه خشکی واژن نیز مبتلا می‌شوند که ناچار هستند این موضوع را در دوران روند قاعدگی کنترل کنند. برای این مشکل در خانه تنها کاری که می‌توان کرد، پوشیدن لباس های گشاد و نخی می‌باشد. اگر همچین موردی را در دوران قاعدگی احساس کردید حتما به دکتر زنان خوب مراجعه فرمایید تا راهنمایی لازم انجام شود و مرطوب کننده های موقتی مخصوص ناحیه واژن تجویز گردد تا بعد از پایان قاعدگی، درمان اسای صورت گیرد.

روش های تشخیص خشکی واژن چیست؟

بعد از آن که هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید، باید به بهترین متخصص زنان مراجعه کنید تا از طریق روش های زیر راه حل درمانی مناسب را تجویز کند:

معاینه بالینی

پزشک با بررسی و معاینه دقیق ناحیه تناسلی، علت مشکل را ارزیابی خواهد کرد.

تجویز آزمایش پاپ اسمیر

در آزمایش پاپ اسمیر، متخصص با نمونه برداری از دهانه رحم و دیواره های رحم به بررسی ترشحات واژن می پردازد و عفونت و خشکی واژن را بررسی می کند.

آزمایش های هورمونی

در این آزمایش ها، پزشک سطح استروژن بدن زن را بررسی می کند.

آزمایش های ادرار

آزمایش ادراری نشان می دهد که آیا عفونت ادراری وجود دارد یا خیر.

راه های درمان قطعی خشکی واژن چیست؟

برای درمان مشکل خشکی واژن ابتدا باید علت این مشکل ارزیابی شود. زمانی که به بهترین متخصص زنان تهران مراجعه می کنید، همیشه با معاینه و شرح حال گرفتن از شما به علت این مشکل پی می برد و طبق آن بهترین درمان را ارائه می کند. اقداماتی که برای جلوگیری از این مشکل یا درمان آن صورت می گیرد متفاوت است. مهم ترین راه های درمان خشکی واژینال عبارتند از:

درمان خشکی واژینال

روان درمانی

گاهی مشکلات در برقراری رابطه جنسی ناشی از اختلالات روانی از جمله آسیب های جنسی قبلی است. در این صورت متخصص زنان فرد را به یک سکس تراپیست معرفی می کند تا مشکل حل شود.

هورمون تراپی

اگر خشکی واژن ناشی از یائسگی باشد، مکمل های هورمونی برای زن تجویز می شود. این مکمل ها خوراکی، ترانس درمال (به صورت ژل و کرم یا چسب های درمانی) یا به صورت موضعی (پماد و قرص واژینال) هستند. برای این نوع درمان باید حتماً به یک متخصص زنان خوب مراجعه کنید چرا که هورمون درمانی برای همه زنان مناسب نیست و باید با دقت تجویز شود. زمانی که مشکل ناشی از مصرف داروهای ضدبارداری باشد، نوع دارو باید توسط دکتر زنان تغییر کند.

لوبریکانت های واژینال

خشکی واژینال باعث احساس ناراحتی و درد در هنگام رابطه جنسی می شود. به همین دلیل فرد می تواند از ژل های روان کننده واژینال استفاده کند. این ژل ها دخول را آسان تر می کنند و دردی به زن وارد نخواهد شد. برای انتخاب بهترین ژل روان کننده حتماً باید از دکتر زنان خود کمک بگیرید.

مرطوب کننده های واژینال

این مرطوب کننده ها بدون نسخه در داروخانه ها عرضه می شوند. ژل های واژینال مرطوب کننده بدون هورمون هستند و رطوبت مورد نیاز واژن را فراهم می کنند. به این ترتیب باعث نرم شدن دیواره واژن و راحتی می شوند. بعضی از این مرطوب کننده ها تا چند روز عملکرد خود را حفظ می کنند.

ترک دخانیات

مصرف دخانیات نقش بسیار زیادی در خشکی واژینال دارد. ترک سیگار کمک می کند تا تعادل pH واژن حفظ شود و رطوبت بیشتری تولید شود.

تجویز اسپمیفین

اسپمیفین یا اسفنا داروی غیراستروژنی است و بر بافت واژن تاثیر مشابه با استروژن دارد. این دارو به صورت قرص عرضه می شود.

اصلاح عادت های زندگی

تغییر در عادت های زندگی، تغذیه مناسب، ورزش و خواب از مهم ترین عوامل سلامت افراد است. علاوه بر این، تغییر در رفتارهای جنسی و داشتن رابطه ای سالم به جلوگیری از علل بروز خشکی واژن کمک می کند.

تجویز برخی ویتامین ها

بعضی از مکمل های ویتامینی که حاوی ویتامین A، E و B هستند به کاهش اضطراب فرد کمک می کنند و می توانند در خشکی واژن ناشی از استرس موثر باشند. این مکمل ها به خصوص در دوران یائسگی بسیار کاربردی و مفید هستند.

درمان خشکی واژن با لیزر مونالیزا تاچ

لیزر مونالیزا را می توان بهترین روش درمان خشکی واژن دانست. این تکنیک به روز با تحریک بافت های داخل واژن، باعث افزایش خونرسانی به دیواره های واژن و افزایش کلاژن سازی می شود. اشعه های این لیزر بافت های داخلی را تحریک می کنند و تولید استروژن را افزایش می دهند. به این ترتیب واژن جوانسازی می شود.

جلسات درمانی خشکی واژن با لیزر مونالیزا

تعداد جلسات به میزان خشکی ناحیه تناسلی بستگی دارد اما به طور معمول، برای بازگردانی رطوبت به واژن تعداد 3 جلسه لیزر مونالیزا مناسب است. هر کدام از این روش ها مدت یک ماه فاصله دارد.

ماندگاری درمان خشکی واژن با لیزر

یکی از بزرگترین مزایایی که درمان خشکی واژن با لیزر برای افراد به همراه دارد این است که نیاز به تجدید مجدد ندارد و این مسئله برای چندین سال فرد را از ناراحتی های خشکی واژن نجات می‌دهد. بسیاری از افراد حتی دیگر نیازمند درمان مجدد نیز نیستند. ماندگاری این روش حداقل 4 الی 5 سال است.

تکنولوژیRF برای درمان خشکی واژینال

یکی دیگر از تکنولوژی های مدرن برای رفع خشی واژن، استفاده از تکنیک آر اف است. دستگاه RF هیگزبا کمک امواج رادیویی بافت های داخلی بدن را تحریک می کند و باعث افزایش تولید استروژن می شود. دستگاه آر اف با ایجاد گرما در واژن، موجب افزایش گردش خون در این ناحیه شده و همین اکسیژن رسانی سبب بهبود خشکی واژن می‌شود. افزایش رطوبت با این دستگاه بسیار ساده و کاربردی بوده که به صورت سرپایی انجام می‌شود.

مرطوب کننده های واژن و تاثیر در درمان خشکی

یکی از بهترین موارد درمانی که بعد از استفاده از روش های اصلی درمان خشکی واژن به بانوان توصیه می‌شود، مرطوب کننده های واژن هستند. این مرطوب کننده ها برای این ناحیه تولید شده اند که پی اچ دهانه واژن را تغییر ندهند اما در عین حال به بهبود خشکی این ناحیه کمک  کنند. از این مرطوب کننده ها به طور مداوم نباید استفاده کرد و این مصرف باید کنترل شده باشد.

آیا کمبود آب می‌تواند زمینه ساز خشکی واژن باشد؟

به طور قطع باید بدانید که کمبود آب در بدن به اندام های بسیاری آسیب وارد می‌کند و حتی خشکی واژن را تشدید می‌کند اما عامل زمینه ساز برای ایجاد این عارضه ناراحت کننده نمی‌باشد. اما می‌توان مصرف آب را در طول شبانه روز برای تاثیر در روند درمانی این عارضه افزایش داد.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی داشتیم تا به طور کامل به بررسی مشکل خشکی واژن بپردازیم و با علل و راه های درمان آن آشنا شویم. برای حل این مشکل ابتدا باید دکتر زنان به کمک معاینه و آزمایش های لازم علت را تشخیص دهد و با توجه به علل آن درمان مناسب را تجویز کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 53 میانگین: 3.6]
دکتر نگین محبوب

دکتر نگین محبوب

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، اعمال زیبایی و ترمیمی زنان، دستگاه لیزر مونالیزا، تعیین جنسیت، درمان نازایی و IUI، مراقبت های بارداری،کرایو(فریز) زخمهای دهانه رحم،درمان زگیل و تبخال تناسلی، پریناتولوژی و لابیا پلاستی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پاپ اسمیر چیست و چرا باید انجام شود؟

پاپ اسمیر چیست و چرا باید انجام شود؟

بیماری های سرطانی مربوط به دانه رحم به طور چشمگیری میان خانم ها افزایش یافته و بدلیل پیشرفته بودن این بیماری ها باید تحت آزمایش های خاصی به نام تست پاپ اسمیر  pap smear یا pap test بررسی شوند. خانم...

فیبروم رحم و درمان آن

فیبروم رحم و درمان آن

احتمالاً شما هم به عنوان یک خانم با واژه "فیبروم رحم" یا "میوما" آشنا باشید و این کلمه به گوشتان خورده باشد. اما آیا با علائم فیبروم های رحمی آشنایی دارید؟ آیا راهی برای درمان آن وجود دارد؟ بهترین...

از علائم و علل بی اختیاری ادرار تا درمان آن

از علائم و علل بی اختیاری ادرار تا درمان آن

بی اختیاری ادرار که با کاهش کنترل مثانه همراه است، مشکلی است شایع که شدت آن می تواند از ترشح ادرار به هنگام سرفه و عطسه و یا نیاز فوری به دفع ادرار متغیر باشد. این اختلال می تواند با بالا رفتن سن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *