دکتر نگین محبوب » بیماری های زنان » زندگی زنان بعد از هیسترکتومی و برداشتن رحم
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

زندگی زنان بعد از هیسترکتومی و برداشتن رحم

هیسترکتومی یا همان جراحی برداشتن رحم از جمله جراحی های رایجی است که متخصصان زنان و زایمان آن را انجام می دهند. در این جراحی نیز زمانی که فرد قرار است تحت جراحی قرار بگیرد، قطعاً سوالاتی در ذهن او وجود دارد که به دنبال یافتن پاسخ آن بر می آید. به همین دلیل تصمیم داریم تا در این مطلب به بررسی بیشتر جراحی هیسترکتومی و معرفی بهترین جراح هیسترکتومی در تهران بپردازیم.

حقایق هیسترکتومی

آشنایی با عمل هیسترکتومی

هیسترکتومی چیست؟

هیسترکتومی نام عملی است که در آن با جراحی (به روش لاپاراسکوپی یا سایر روش ها بر حسب مشکل) رحم به طور کامل برداشته می شود. رحم عضوی از بدن زن است که در هنگام بارداری جنین در آن رشد می کند. به این ترتیب، با انجام این جراحی، زن دیگر توانایی باردار شدن نخواهد داشت.

جراحی هیسترکتومی چرا انجام می شود؟

در مورد علت انجام جراحی هیسترکتومی باید گفت، علل و عوامل مختلفی می توانند در تصمیم جراح زنان برای انجام این عمل نقش داشته باشد. از جمله مهم ترین علت های انجام این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی هایی شدید و غیرعادی: این عارضه می تواند در اثر اندومتریوز یا سرطان رحم باشد. از این رو رحم تخلیه می شود تا از پیشروی مشکلات پیشگیری گردد.
 • سرطان رحم: زنانی که دچار سرطان رحم هستند، با انجام این جراحی می توانند به بهبود وضعیت خود اقدام کنند.
 • شل شدگی و افتادگی عضلات کف لگن: زنانی که در عضلات کف لگنی مشکلاتی از جمله افتادگی و شل شدگی را تجربه می کنند، باید از این روش جراحی به درمان و بهبود وضعیت جسمی خود بپردازند.
 • افتادگی رحم: این مشکل هم نیز از جمله عللی است که سبب می شود متخصص زنان برای بهبود وضعیت بیمار، جراحی هیسترکتومی را توصیه کند. البته این جراحی زمانی انجام می شود که افتادگی رحم شدید باشد و باعث بروز مشکلات جدی برای زنان شود.
 • سرطان تخمدان
 • فیبروم های رحمی
 • آدنومیوز (مشکلی که در آن سلول های بافت داخلی رحم در دیواره عضلانی رحم رشد می کنند)
 • پرولاپس رحم (ورود رحم به داخل واژن)

 

انواع هیسترکتومی چیست؟

با توجه به مشکل بیمار و شرایط جسمی او، انواع مختلف هیسترکتومی وجود دارد که عبارتند از:

هیسترکتومی کامل (هیسترکتومی توتال)

در هیسترکتومی Total یا کامل، متخصص زنان رحم را به طور کامل تخلیه می کند. دوره نقاهت در این روش 6 هفته تا 2 ماه است. این نوع هیستکرتومی هم از طریق شکم و هم از طریق واژن قابل انجام است که مدت زمان نقاهت در آن کاهش می یابد.

 

هیسترکتومی ساب توتال

 هیسترکتومی Subtotal روشی است که در آن تنها دو سوم از قسمت بالایی رحم تخلیه می شود و یک سوم دیگر از انتهای رحم باقی می ماند. این روش برای زنانی مناسب است که آزمایش پاپ اسمیر در آن ها طبیعی و نرمال است و وجود سرطان تشخیص داده نشده است. مشکلات جنسی ناشی از این روش در زنان کمتر از هیسترکتومی توتال است.

هیسترکتومی گسترده

این نوع هیسترکتومی که با عنوان هیسترکتومی رادیکال نیز شناخته می شود، با برداشتن رحم، دهانه رحم، قسمت بالایی واژن و بافت اطراف آن توسط دکتر زنان و زایمان همراه است. این نوع هیسترکتومی زمانی انجام می شود که سرطان پیشرفته وجود داشته باشد.

سالپنگو اوفورکتومی

Salpingo-oophorectomy نوعی از جراحی هیسترکتومی است که در آن جراح زنان تخمدان ها را به همراه و یا بدون لوه های رحمی (لوله های فالوپ) بیرون می آورد. این جراحی پیشگیرانه زمانی انجام می شود که امکان بروز  سرطان سینه، لوله رحم یا تخمدان وجود دارد. با انجام این جراحی، هورمون های جنسی زن تعادل خود را از دست می دهند و یائسگی مصنوعی آغاز می شود.

 

تفاوت انواع هیسترکتومی

انواع هیسترکتومی

 

روش های جراحی هیسترکتومی

روش های انجام هیسترکتومی با توجه به وضعیت جسمی بیمار و همچنین نوع جراحی متفاوت است و می تواند از طریق شکم، واژن یا با استفاده از روش لاپاراسکوپی انجام شود. در ادامه به معرفی هر یک از روشهای عمل هیسترکتومی می پردازیم.

هیسترکتومی شکمی (هیسترکتومی ابدومینال)

همان طور که از نام این روش مشخص است، در این روش، جراح زنان برای داشتن دید کامل به ناحیه لگن، برشی عمودی یا افقی را بر روی شکم بیمار ایجاد می کند. معمولاً زمانی این روش انجام می شود که چسبندگی رحم مشاهده شود و یا اندازه رحم بسیار بزرگ باشد. این روش حتماً باید توسط بهترین متخصص زنان و زایمان انجام شود زیرا خطراتی از جمله عفونت، خونریزی، آسیب به عصب و بافت ها و همچنین لختگی خون وجود دارد.

هیسترکتومی از طریق لاپاراسکوپی

یکی از کم خطر ترین و کم تهاجمی ترین روش ها، جراحی هیسترکتومی لاپاراسکوپیک است. این روش با کمک دستگاه لاپاراسکوپی انجام می شود. در این روش، دستگاه لاپاراسکوپی با استفاده از برش های بسیاری کوچک روی شکم یا از طریق واژن وارد رحم می شود و به این ترتیب، رحم تکه تکه بیرون آورده می شود.

هیسترکتومی واژینال

در این روش، جراحی از طریق واژن و بدون ایجاد هیچ گونه برش بر روی شکم انجام می شود. معمولاً اگر مشکل چسبندگی یا بزرگ بودن رحم وجود نداشته باشد، متخصصان زنان و زایمان این روش را برای جراحی انتخاب می کنند که کم تهاجمی تر است و دوران نقاهت کوتاه تری دارد.

 

عوارض جراحی هیسترکتومی چیست؟

هیسترکتومی مانند هر عمل جراحی دیگری عوارضی به همراه دارد که در بسیاری از موارد نادرند. اما به طور کلی عوارض این جراحی عبارتند از:

 • عدم امکان بارداری بعد از این جراحی: مهم ترین عارضه ای که جراحی هیسترکتومی دارد این است که زنان دیگر نمی توانند بارداری را تجربه کنند زیرا که رحم تخلیه شده است.
 • قطع شدن عادت ماهانه: پریود یا عادت ماهانه کمک می کند که هورمون های جنسی زنان در حالت تعادل قرار داشته باشند و در نتیجه آن عملکرد بدن بهینه باشد. قطع قاعدگی می تواند باعث بروز مشکلات و بیماری هایی برای زنان شود.
 • یائسگی زودرس: این امر می تواند مشکلاتی را برای بیمار به وجود آورد و باعث برهم خوردن سطح هورمون ها در زنان شود.
 • بروز پوکی استخوان
 • بروز مشکلات ادراری و بی اختیاری در ادرار

در صورتی که این جراحی توسط جراح خوب انجام شود، امکان بروز مشکلات جانبی به حداقل می رسد. به همین دلیل توصیه می کنیم که اگر ساکن تهران هستید، به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه کنید تا از بروز عوارض جانبی پیشگیری شود.

 

مراقبت های بعد از عمل هیسترکتومی

مراقبت های بعد از این عمل رایج در زنان از اهمیت زیادی برخوردار است. اقدامات بعد از هیسترکتومی عبارتند از:

 • بعد از این جراحی باید حداکثر 5 روز در بیمارستان بستری و تحت نظر پزشک باشید. پزشک در این مدت، علائم حیاتی شما را بررسی خواهد کرد.
 • در طول مدت بستری در بیمارستان باید قدم بزنید تا از بروز لختگی خون در پاها جلوگیری شود.
 • اگر جراحی به صورت واژینال انجام شده باشد، پانسمان در این ناحیه قرار داده می شود و بعد از چند روز جراح پانسمان ها را خارج می کند. تا 10 روز بعد از جراحی، ترشحات خونابه مشاهده خواهید کرد که طبیعی است و نگران نشوید.
 • قدم زدن بعد از مرخص شدن از بیمارستان را فراموش نکنید.
 • از بلند کردن وسایل سنگین یا کشیدن آن ها خودداری کنید.
 • تا زمانی که پزشکتان اجازه نداده، نمی توانید رابطه جنسی داشته باشید.

لازم به ذکر است که هیسترکتومی شکمی نیاز به دوران نقاهت بیشتری نسبت به هیسترکتومی واژینال دارد.

جراحی هیسترکتومی لاپاراسکوپیک

جراحی هیسترکتومی با روش لاپاراسکوپی

بهترین جراح هیسترکتومی در تهران

اکنون که با این روش جراحی آشنا شدید، مهم ترین اقدام انتخاب یک جراح زنان خوب است که با مهارت خود و بدون آسیب زدن به سایر بافت ها جراحی را انجام دهد. در انتخاب متخصص زنان دقت داشته باشید و ویژگی های زیر را برای جراح خود در نظر بگیرید:

 • تخصص کافی و علم در زمینه جراحی زنان داشته باشد؛
 • مهارت و تجربه کافی در زمینه جراحی داشته باشد؛
 • صبور و باحوصله باشد و پیش از جراحی به خوبی شما را راهنمایی کند؛
 • مشکل را به درستی تشخیص دهد؛
 • با توجه به نوع مشکل بهترین روش جراحی را انتخاب کند؛
 • به علم روز در زمینه جراحی آشنا باشد و از شیوه های مدرن و کم تهاجمی استفاده کند؛
 • مرکز جراحی مجهز و مناسبی را برای انجام این جراحی انتخاب کند.

فراموش نکنید که این جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین دلیل ضروری است که اگر در شهر تهران زندگی می کنید، به بهترین جراح و متخصص زنان تهران مراجعه کنید.

کلام آخر

در پایان مقاله توصیه ای که خواهیم داشت این است که جراحی هیسترکتومی یا عمل برداشتن رحم از حساسیت هایی بالایی برخوردار است. از این رو لازم است که به دست یک متخصص زنان خوب انجام شود که مهارت زیادی در جراحی دارد و می تواند با تجربه خود بهترین نوع و روش هیسترکتومی را انجام دهد. این عمل بسیار رایج است و عوارض آن کم و نادر است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4]
دکتر نگین محبوب

دکتر نگین محبوب

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، اعمال زیبایی و ترمیمی زنان، دستگاه لیزر مونالیزا، تعیین جنسیت، درمان نازایی و IUI، مراقبت های بارداری،کرایو(فریز) زخمهای دهانه رحم،درمان زگیل و تبخال تناسلی، پریناتولوژی و لابیا پلاستی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
خشکی واژن و معرفی بهترین راه برای درمان

خشکی واژن و معرفی بهترین راه برای درمان

یکی از مشکلات شایع زنان خشکی واژن است که معمولاً با افزایش سن و تغییرات هورمونی به وجود می آید و مشکلات بسیاری برای زنان به وجود می آورد که مهم ترین آن ها کاهش میل جنسی و درد در هنگام رابطه است. به...

پاپ اسمیر چیست و چرا باید انجام شود؟

پاپ اسمیر چیست و چرا باید انجام شود؟

بیماری های سرطانی مربوط به دانه رحم به طور چشمگیری میان خانم ها افزایش یافته و بدلیل پیشرفته بودن این بیماری ها باید تحت آزمایش های خاصی به نام تست پاپ اسمیر  pap smear یا pap test بررسی شوند. خانم...

فیبروم رحم و درمان آن

فیبروم رحم و درمان آن

احتمالاً شما هم به عنوان یک خانم با واژه "فیبروم رحم" یا "میوما" آشنا باشید و این کلمه به گوشتان خورده باشد. اما آیا با علائم فیبروم های رحمی آشنایی دارید؟ آیا راهی برای درمان آن وجود دارد؟ بهترین...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *