دکتر نگین محبوب » جراحی زیبایی زنان » با شیوه های تنگ کردن واژن آشنا شویم
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

با شیوه های تنگ کردن واژن آشنا شویم

شل شدن واژن، گشاد شدن و افتادگی آن یکی از مشکلاتی است که بسیاری از بانوان با افزایش سن و زایمان دچار آن می شوند. در گذشته بسیاری از زنان به دلایل فرهنگی برای رفع این مشکل به روش های خانگی تنگ کردن واژن روی می آوردند که در اغلب موارد یا خیلی دیر نتیجه می داد و یا اصلاً نتیجه ای نداشت. اما خوشبختانه امروزه به دلیل پیشرفت علم پزشکی و به روز شدن دستگاه ها، اکثر بانوان برای رفع مشکل به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنند تا برای تنگ کردن دائمی واژن اقدام نمایند. شاید شما هم نام واژینوپلاستی یا جراحی تنگ کردن واژن را از زبان متخصصان جراحی زیبایی زنان شنیده باشید. اما این کار چطور انجام می شود؟ آیا برای تنگ کردن واژن باید حتماً به بهترین متخصص زنان و زایمان تهران مراجعه کرد؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

تنگ کردن واژن

علت شل شدن واژن چیست؟

شاید بسیاری از شما تصور کنید که شل شدن واژن با تعداد دفعات رابطه جنسی مرتبط است و به همین دلیل با کم کردن رابطه جنسی درصددند تا این مشکل رفع شود. اما چنین چیزی پایه علمی ندارد و تصوری نادرست است. شل شدن واژن یا به اصطلاح گشاد شدن واژن زمانی اتفاق می افتد که بافت های درون واژن به علت های مختلف دچار آسیب شوند و حالت کشسانی خود را از دست بدهند. از علل شل شدن واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زایمان طبیعی
 • اضافه وزن و چاقی
 • کمر درد و آسیب های کمری
 • آسیب های لگنی
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • یائسگی
 • عطسه شدید و مکرر
 • سرفه های همیشگی و شدید
 • یبوست
 • ورزش های سنگین و بلند کردن وزنه
 • افزایش سن

گشاد شدن واژن چه مشکلاتی به همراه دارد؟

از میان مشکلات ناشی از گشاد شدن واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش لذت جنسی: گشاد شدن واژن موجب می شود تا میزان تماس های اندام های جنسی زوجین با هم کمتر شود و به همین دلیل عصب های جنسی کمتر تحریک می شوند که در نهایت باعث کاهش لذت جنسی در هر دو نفر خواهد شد.
 • بروز عفونت های واژینال: با گشاد شدن و شل شدن واژن، میکروب ها راحت تر می توانند به دهانه واژن ورود پیدا کنند و به همین دلیل میزان عفونت به خصوص بعد از زایمان طبیعی افزایش می یابد.

روش های تنگ کردن واژن

روش های تنگ کردن واژن شامل دو دسته جراحی  و غیر جراحی است. در روش های غیر جراحی فرد می تواند با انجام حرکات و ورزش هایی و همچنین اصلاح کردن رژیم غذایی و پرهیز از انجام بعضی فعالیت ها تا حدی سلامت واژن را حفظ کند و از افتادگی و شل شدن آن جلوگیری نماید. ابتدا به به روش های جراحی برای داشتن واژنی تنگ اشاره می کنیم:

تنگ کردن واژن چیست؟

تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی (Vaginoplasty) یکی از جراحی های زیبایی و درمانی است که طرفداران زیادی میان خانم ها دارد. در این عمل، جراح زنان اقدام به تنگ کردن عضلات کف لگن و بازسازی فاصله بین مقعد و واژن می پردازد. به عللی که در بالا به آن اشاره کردیم، عضلات دیواره واژن قدرت خود را از دست می دهند و با از دست دادن کنترل خود، قطر داخل واژن افزایش می یابد. شل شدن واژن و افتادگی آن باعث کاهش میل و لذت جنسی و همچنین بی اختیاری ادرار می شود.

مزایای واژینوپلاستی چیست؟

از میان مزایای تنگ کردن واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش اعتماد به نفس بانوان که به دلیل عدم رضایت از ظاهر خود اعتماد به نفس خود را از دست داده اند؛
 • بهبود روابط جنسی و افزایش لذت از رابطه؛
 • دوره نقاهت کوتاهی دارد؛
 • علاوه بر جنبه درمانی، به جوانسازی و زیباسازی واژن هم کمک می کند؛
 • از جراحی های کم تهاجمی و بی خطر محسوب می شود.

عوارض تنگ کردن واژن با روش واژینوپلاستی

هر عمل زیبایی دارای عوارض و مزایا مخصوص خود است که بیمار قبل از انجام آن باید به عوارض آتوجه کند. واژینوپلاستی یکی دیگر از آن عمل های زیبایی است که اگر توسط بهترین جراح واژینوپلاستی انجام نشود، عوارض خاص خود را دارد. اگر این عمل زیر نظر و توسط پزشک و جراح متخصص انجام شود، احتمال بروز عوارض کاهش پیدا می کند. از مهم ترین عوارض واژینوپلاستی می توان موارد زیر را نام برد:

 1. ایجاد زخم در ناحیه واژن
 2. به وجود آمدن تغییرات دائمی در احساسات بیمار
 3. بروز خون ریزی کم در ناحیه واژن
 4. احساس درد مستمر در ناحیه واژن
 5. بروز عفونت در ناحیه جراحی

علاوه بر موارد بالا که در برخی افراد و به دلیل عدم تخصص پزشک بروز می کند، باید به عوارض بعد از بیهوشی های موضعی و عمومی هم اشاره کرد که در برخی افراد به دلیل حساسیت به داروهای بیهوشی، طبیعی است. اگر جراحی واژینوپلاستی توسط بهترین جراح تنگ کردن واژن انجام شود، هیچ ریسک و خطری وجود ندارد. همچنین پزشکان در اولین جلسه مشاوره قبل از انجام جراحی، بیماران را از تمامی عوارض آگاه می کنند.

روش های تایتنینگ واژن چیست؟

جراحی تایتنیگ یا تنگ کردن واژن با شیوه ها و متدهای مختلف پزشکی انجام می شود که نتایج مثبتی به همراه دارند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع روش های تنگ کردن واژن می پردازیم.

تنگ کردن واژن
قبل و بعد از تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن با نخ

استفاده از نخ برای لیفت پوست و از بین بردن چین و چروک های پوستی سالیان طولانی است که در پزشکی استفاده می شود. این روش ابتدا برای رفع غبغب استفاده شد و کم کم وارد دیگر بخش های پزشکی زیبایی شد. امروزه از این روش غیرتهاجمی و بی خطر برای تنگ کردن واژن استفاده می شود.

در این روش، با استفاده از نخ هایی که بعد از 10 الی 12 روز از جراحی جذب بدن می شوند، دهانه واژن بالا کشیده می شود و به این ترتیب واژن تنگ می شود.

جراحی پرینورافی و تایتنینگ واژن

پرینه یا میان دوراه منطقه میان مقعد تا واژن است. زمانی که زن زایمان طبیعی انجام می دهد، بافت های این ناحیه دچار پارگی و افتادگی می شود. جراحی پرینورافی کمک می کند تا بافت های آسیب دیده این ناحیه ترمیم شود. خونریزی، التهاب، عفونت و باقی ماندن اسکار (جای زخم) از عوارض این جراحی به دست پزشک غیرمجرب است. این عمل اگر توسط یک متخصص زنان خوب انجام شود، نتایج بسیار خوبی را به همراه خواهد داشت.

قبل و بعد پرینو

یکی از مهم ترین دلایلی که موجب گشاد شدن واژن می شود، زایمان طبیعی است. پرینه ناحیه ای است که بین مقعد و ناحیه تناسلی قرار دارد و در زمان انجام زایمان طبیعی به احتمال زیاد دچار پارگی و در بهترین حالت تا حد زیادی کش می آید. پرینورافی عملی است که بعد از زایمان، برای ترمیم بافت آسیب دیده پرینه توسط جراح زیبایی زنان انجام می شود. یکی از مهم ترین نکته هایی که درباره این عمل باید به آن توجه کرد این است که نتیجه  نهایی پس از گذشت چندین ماه قابل مشاهده است. انجام این روش مانند روش های دیگر عوارض خاص خود را دارد که برخی از این روش ها عبارتند از:

 1. باقی ماندن جای زخم در ناحیه واژن (البته باید توجه داشت که اگر برای انجام این جراحی، پزشک و متخصص حاذق و مجرب انتخاب شود میزان بروز این عارضه کاهش می یابد.)
 2. احساس سرگیجه و حالت تهوع
 3. ترشح غیر طبیعی واژینال
 4. بروز خون ریزی
 5. ایجاد التهاب و عفونت

تنگ کردن واژن با لیزر

یکی از مدرن ترین روش های تنگ کردن واژن، استفاده از لیزر مونالیزا تاچ است. این روش، علاوه بر تنگ کردن، به رفع تیرگی واژن هم کمک می کند. از مزایای لیزر برای واژینوپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به کلاژن سازی
 • دائمی بودن نتیجه
 • هزینه به صرفه و بسیار کمتر از جراحی
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه
 • عدم نیاز به بستری شدن بعد از لیزر
 • جوانسازی واژن و رفع مشکل تیرگی
 • کاهش علائم بی اختیاری ادرار
 • نتیجه گرفتن در مدت بسیار کوتاه و بلافاصله بعد عمل

مهم ترین اقدامات قبل از واژینوپلاستی

قبل از این عمل اقدامات زیر حتماً باید انجام شود:

 • تست پاپ اسمیر و اطمینان از سلامت
 • درمان عفونت های قارچی در صورت تشخیص وجود آن ها توسط دکتر زنان و زایمان
 • انجام تست بارداری و اطمینان از عدم بارداری
 • مشاوره با پزشک و اعلام مصرف داروهای خاص یا حساسیت به دارو

روش های خانگی تنگ کردن واژن

داشتن یک واژن سالم مهمترین گزینه در داشتن روابط جنسی سالم و لذت بخش است. تقویت عضلات لگن و هم چنین تغذیه مناسب می تواند تا حد زیادی در بهداشت و زیبایی واژن تاثیر داشته باشد. همان طور که در ابتدای مطلب گفتیم، درمان قطعی تنگ کردن واژن با روش های خانگی وجود ندارد و تنها روش هایی برای جلوگیری از بروز آن وجود دارد. در واقع بهتر است بگوییم که روش های پیشگیری از گشاد شدن واژن چیست؟ در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

تغذیه سالم

اولین قدم در استفاده از راه های طبیعی برای تنگ شدن واژن، داشتن یک برنامه غذایی سالم و به دور از مواد مضر است. خوردن میوه ها و سبزیجات سالم و تازه به بهداشت واژن کمک کرده و از بروز بیماری قارچی و باکتریایی که ممکن است بافت واژن را تحت تاثیر قرار دهد جلوگیری می کند. رشد بعضی قارچ ها می تواند به مرور باعث تیرگی یا شل شدگی واژن بافت و پوست واژن گردد. همچنین رعایت نکردن نکات رژیمی و تغذیه ای نیز که باعث بروز یبوست می شوند می تواند باعث فشار آوردن به عضلات لگن شده و در نتیجه شل شدگی بافت واژن و لگن را به دنبال داشته باشد.رژیم غذایی سالم و مصرف غذاهایی که میزان استروژن آن ها مناسب است می تواند مانع از شل شدن واژن شود. میوه هایی مانند انار، سبزیجاتی مانند شنبلیله و هویج و دانه هایی مانند کنجد و سویا می توانند مواد غذایی ایده آل برای جلوگیری از گشاد شدن واژن باشند.

داشتن عادت های صحیح در زندگی

عضلات کف لگن را می توان با کنترل استرس و کاهش فشار غیر ضروری با اجتناب از بلند کردن وزنه های سنگین و ایجاد حالت چمباتمه زدن در حین حرکات روده خصوصاً در صورت یبوست ، قوی تر نگه داشت. داشتن عادت های صحیح و رفتارهای درست در زندگی مانع از بروز گشادی واژن می شود.

رعایت بهداشت

واژن و ناحیه واژینال از مهم ترین قسمت های بدن یک زن است و به همین دلیل باید نظافت و بهداشت این ناحیه به خوبی رعایت شود تا عفونت وارد نشود و آسیبی به دیواره های واژن وارد نشود. استفاده از لباس زیر نخی یا پنبه ای، عوض کردن هر روز لباس زیر، خشک نگه داشتن واژن و شست و شوی واژن با شوینده های ملایم و مخصوص از جمله نکات مهم برای رعایت بهداشت است.

ورزش های مناسب برای جلوگیری از شل شدن واژن

انجام بعضی از ورزش ها و تکنیک های خانگی ساده کمک می کند تا عضلات لگن تقویت شود و از شل شدن آن ها جلوگیری شود. وزش کگل، یوگا و اسکات از جمله ورزش های موثر برای جلوگیری از تنگی واژن است.

ورزش هایی که می توانند کف لگن را تقویت کنند عبارتند از:

تمرینات کگل

ورزش کگل یکی از توصیه شده ترین و محبوب ترین روش های تنگ کردن واژن است. کگل در واقع تمرین فشار دادن و آزاد کردن عضلات کف لگن می باشد. در این ورزش عضلات ناحیه تناسلی و لگن را به صورت اختیاری به مدت 10 تا 15 ثانیه در در حالت انقباض قرار می گیرد و سپس به حالت استراحت در می آید. این کار در حدود 5-10 بار پشت سر هم و چند بار در روز باید انجام شود. با انجام این کار عضلات کف لگن  قوی تر می شوند و در نتیجه به سفت شدن واژن کمک می کنند. ورزش کگل مورد تایید بسیاری از پزشکان و متخصصان می باشد. زیرا انجام این تمرینات موجب پشتیبانی از عضلات رحم، مثانه، و لگن می گردد.

ورزش کگل
نحوه انجام ورزش کگل

اسکوات سومو

ورزش اسکات سومو (squat sumo) برای کار بر روی رانها و لگن یکی از بهترین تمرینات می باشد، اما مهمترین مزیت انجام اسکوات کمک به سفت شدن عضلات واژن، در نهایت تنگ شدن واژن است. غالباً مربیان بدنسازی یا مشاور بهداشت توصیه می كنند كه پس از انجام تمرینات ورزشی دیگر، اسكات انجام دهید تا تمام عضلات واژن جمع شود.

انجام این حرکات ورزشی به طور منظم و در دوره های معین و مداوم تاثیر بسیاری بر تقویت عضلات، سفتی واژن و سلامت دستگاه تناسلی دارد.

استفاده از کرم ها و محلول سفت کننده واژن

کرم ها و ژل های بسیاری امروزه توسط شرکت های آرایشی بهداشتی تولید می شوند که می توانند در لحظه، واژن را تنگ کنند و رابطه جنسی را لذت بخش تر کنند. ژل سفت کننده واژن به شما کمک می کند تا جوانی و شادابی واژن خود را حفظ کنید. همچنین بعضی از آنها حالت درمانی داشته و به مرور و با استفاده مداوم می توانند به بازسازی پوست و تحریک آن برای سلول سازی، انعطاف پذیری و کشسانی را برای بافت واژن به ارمغان آورد. استفاده از داروهایی گیاهی مانند ماریانا و عصاره انار برای تنگ کردن واژن نیز می تواند تا حد زیادی باعث انقباض دهانه واژن شود و آن را تنگ تر کند. اما روش استفاده از آنها و همچنین میزان دوز مصرفی باید در نظر گرفته شود تا ازبروز مشکلات مربوط به آلرژیک جلوگیری گردد.

بهترین متخصص زنان تهران برای تنگ کردن واژن

ناحیه واژینال به دلیل حساسیت عصبی باید حتماً توسط پزشک متخصص و مجرب انجام شود. از ویژگی های یک متخصص زنان خوب برای جراحی زیبایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مهارت و تخصص بالا در جراحی زیبایی زنان
 2. تجربه زیاد در جراحی زیبایی
 3. تسلط به تکنولوژی های روز و برخورداری از دستگاه های جدید
 4. اخلاق حرفه ای و حفظ اسرار مراجعه کنندگان

دوران بهبودی پس از تنگ کردن واژن چقدر است؟

دوران نقاهت بیمار پس از انجام جراحی کوتاه است و بهبودی پس از انجام این عمل سریع است. پس از انجام عمل تنگ کردن واژن، به درخواست پزشکان بیمار به مدت چند ساعت در بیمارستان نگه داشته می شود و با بررسی و معاینات، اگر فرد مشکلی نداشته باشد، می تواند مرخص شود. ممکن است پس از انجام این جراحی بیمار احساس درد شدیدی داشته باشد که با مصرف داروهای مسکن و مراقبت های لازم بعد از عمل می توان این درد را کنترل کرد.

احتمال بروز کبودی و ورم در این ناحیه زیاد است که البته موقت است و بعد از 2 هفته پایان می یابد. تا مدت 6 هفته باید از برقراری رابطه جنسی و مصرف تامپون خودداری کنید. پس از گذشت 1 هفته می توانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید اما مراقب باشید که فعالیت های سنگین انجام ندهید.

اگر بیمار بخواهد که این عمل را همراه با عمل لابیاپلاستی انجام دهد، مدت زمان نقاهت و بهبودی پس از عمل بیشتر طول می کشد. پس از انجام این جراحی، پزشکان برای اطمینان خاطر در روند بهبودی،توصیه می کنند که بیماران یک سری آزمایش هایی برای چک آپ انجام دهند. اغلب برای تقویت عضلات تازه شکل گرفته و جلوگیری از مشکلات دیگر تمرینات کگل را توصیه می کنند.

انجام عمل تنگ کردن واژن بدون جراحی هزینه بسیار کمی دارد و مدت زمان بهبودی آن بسیار کمتر  و آسان تر است.

آیا تنگ کردن واژن برای تمامی خانم ها مناسب است؟

در گذشته تنگ کردن واژن یک روش درمانی به شمار می آمد، اما به مرور زمان اکثر افرادی که برای انجام این جراحی داوطلب می شوند، با هدف زیبایی به متخصص زنان مراجعه می کنند. ممکن است خیلی از افرادی که اقدام به انجام این عمل می کنند، از هیچ کدام از مشکلات شلی، افتادگی یا گشادی واژن را نداشته باشند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که انجام این عمل محدودیتی ندارد مگر اینکه یکی از موانع زیر را داشته باشد.

 1. انجام این عمل برای خانم هایی که باردار هستند یا قصد باردار شدن را دارند توصیه نمی شود؛ زیرا پس از زایمان، بیمار ممکن است درد زیادی را تحمل کند و یا نتیجه عمل از بین برود.
 2. کسانی که به بیماری های نقص سیستم ایمنی مبتلا هستند.
 3. امکان این عمل برای دختران باکره وجود ندارد زیرا این عمل در نواحی داخل واژن انجام می شود.
 4. اگر فرد به بیماری های قارچی یا باکتریایی در ناحیه تناسلی خود مبتلا است، انجام این عمل توصیه نمی شود.

هزینه جراحی واژینوپلاستی

هزینه های جراحی بر حسب متد مورد استفاده و میزان مشکلات فرد متغیر است. به همین دلیل بهتر است برای اطلاع از هزینه دقیق به یک متخصص زنان خوب در تهران مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 165 میانگین: 3.7]
دکتر نگین محبوب

دکتر نگین محبوب

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، اعمال زیبایی و ترمیمی زنان، دستگاه لیزر مونالیزا، تعیین جنسیت، درمان نازایی و IUI، مراقبت های بارداری،کرایو(فریز) زخمهای دهانه رحم،درمان زگیل و تبخال تناسلی، پریناتولوژی و لابیا پلاستی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
هودکتومی (جراحی زیبایی کلیتوریس)

هودکتومی (جراحی زیبایی کلیتوریس)

جراحی زیبایی کلیتوریس یا هودکتومی، یکی از عمل های زیبایی زنان است، که خواسته های آن ها در رابطه با زیبا سازی ناحیه تناسلی و همچنین عملکرد بهتر در رسیدن به ارگاسم طی رابطه ی جنسی را پاسخ داده است....

لابیاپلاستی بهترین روش برای زیبایی بیشتر زنان

لابیاپلاستی بهترین روش برای زیبایی بیشتر زنان

جراحی لابیاپلاستی (Labiaplasty) نوعی جراحی زیبایی زنان است که در آن متخصص زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان در آن به کوچک کردن یا اصلاح لبه کوچک یا لبه بزرگ و یا پوست قسمت خارجی آلت تناسلی...

پلاسماتراپی واژن و کاربردهای آن

پلاسماتراپی واژن و کاربردهای آن

پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه های مختلف از جمله پزشکی به بهبود بشر کمک کرده است. زیبایی نیز در این میان از پیشرفت بی بهره نبوده است و روش های نوینی در علم زیبایی پزشکی از جمله پزشکی زیبایی زنان به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *